Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 03.04.2023 09:35

  Победа за Вастапен во Мелбурн

  Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, ја оствари 37-та победа во кариерата откако славеше на трката за Големата награда на Австралија, која се возеше на патеката во Мелбурн. Ова беше прва победа на Фестапен во Австријалија.

 • Формула 1 09.03.2023 19:07

  Верстапен: Не гледам поента во новиот формат на квалификации

  Како што претходно беше објавено, на Големата награда на Емилија Ромања, пилотите ќе користат „тврди гуми“ во првиот квалификациски сегмент, „средно тврди“ во вториот и „меки“ во третиот. Оваа сезона ќе има два квалификациски натпревари во експериментален формат.

 • Формула 1 08.03.2023 19:49

  Алонсо: Сè уште треба да се навикнам на автомобилот на Астон Мартин

  Пилотот на „Астон Мартин“ Фернандо Алонсо изјави дека му треба време за да се навикне на карактеристиките на новиот болид.

 • Формула 1 23.02.2023 10:44

  Почнаа тестирањата за трката во Бахреин

  Шампионатот во Формула 1, почнува на 5 март со трката за големата награда на Бахреин. Тестирањата пред почетокот на новата сезона почнаа во Бахреин, каде што ќе се одржи првата трка од шампионатот.

 • Формула 1 24.11.2022 11:38

  Ф1: Кина останува во календарот

  Трката за Големата награда на Кина, која последен пат се одржа во 2019 година, сè уште е во календарот за 2023, објави денеска портпаролот на Светското првенство во Формула 1, демантирајќи ја со тоа вчерашната информација на Би-Би-Си.   

 • Формула 1 16.06.2022 20:22

  На Алберт Парк ќе се вози Формула 1 до 2035 година

  Популарната Формула 1 патека во Мелбурн, Австралија, Алберт Парк останува во календарот на елитното натпреварување најмалку до 2035-та година, потврди директорот на Ф1 Стефано Доменикали.

 • Формула 1 12.06.2022 20:22

  Проблемите на Ферари ги користи Ред Бул

  Еден-два победа на болидите на Ред Бул на трката за големата награда на Азербејџан, што се возеше по улиците на Баку. Иако стартуваше од третата позиција, до петтиот сезонски триумф стигна актуелниот шампион Макс Верстапен, со голема предност пред својот клупски колега Серхио Перез.

 • Формула 1 10.04.2022 16:49

  Леклер доминантен на Алберт Парк

  Со пол позиција,најбрз круг и победа возачот на Ферари Шарл Леклер ја потврди доминацијата на стартот на сезоната во формула 1.

 • Формула 1 08.04.2022 12:29

  Мерцедес без напредок во Австралија

  Возачот на Ферари Шарл Леклер ја потврди доминацијата на Ферари во пресрет на трката за големата награда на Австралија што ќе се вози во недела на патеката Алберт Парк.

 • Формула 1 21.03.2022 10:52

  Трета победа во кариерата на Шарл Леклер

  Старуваше 73-от Светски шампионат во формула 1 и тоа по пет години со победа во првата трка во сезоната на возач на Ферари, овојпат на Шарл Леклер.

Pages