Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 24.11.2022 11:38

  Ф1: Кина останува во календарот

  Трката за Големата награда на Кина, која последен пат се одржа во 2019 година, сè уште е во календарот за 2023, објави денеска портпаролот на Светското првенство во Формула 1, демантирајќи ја со тоа вчерашната информација на Би-Би-Си.   

 • Формула 1 16.06.2022 20:22

  На Алберт Парк ќе се вози Формула 1 до 2035 година

  Популарната Формула 1 патека во Мелбурн, Австралија, Алберт Парк останува во календарот на елитното натпреварување најмалку до 2035-та година, потврди директорот на Ф1 Стефано Доменикали.

 • Формула 1 12.06.2022 20:22

  Проблемите на Ферари ги користи Ред Бул

  Еден-два победа на болидите на Ред Бул на трката за големата награда на Азербејџан, што се возеше по улиците на Баку. Иако стартуваше од третата позиција, до петтиот сезонски триумф стигна актуелниот шампион Макс Верстапен, со голема предност пред својот клупски колега Серхио Перез.

 • Формула 1 10.04.2022 16:49

  Леклер доминантен на Алберт Парк

  Со пол позиција,најбрз круг и победа возачот на Ферари Шарл Леклер ја потврди доминацијата на стартот на сезоната во формула 1.

 • Формула 1 08.04.2022 12:29

  Мерцедес без напредок во Австралија

  Возачот на Ферари Шарл Леклер ја потврди доминацијата на Ферари во пресрет на трката за големата награда на Австралија што ќе се вози во недела на патеката Алберт Парк.

 • Формула 1 21.03.2022 10:52

  Трета победа во кариерата на Шарл Леклер

  Старуваше 73-от Светски шампионат во формула 1 и тоа по пет години со победа во првата трка во сезоната на возач на Ферари, овојпат на Шарл Леклер.

 • Формула 1 19.03.2022 18:10

  Леклер на пол во Бахреин

  Возачот на ферари Шарл Леклер ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка за големата награда на Бахреин откако имаше најдобро време во квалификациите,како потврда за одличните перфоманси на новиот мотор на Ферари и потврда  на стравувањата на Мерцедес дека се половина секунда зад Ферари.Се
 • Формула 1 15.03.2022 21:17

  Време е да се отворат картите

  Претстојниот викенд со трката за големата награда на Бахреин ќе стартува 73-тата сезона во формула 1.

 • Формула 1 11.03.2022 11:52

  Мерцедес подготвен да полета

  На 10-тина дена до стартот на новата сезона во формула 1 многу полемики отвори новиот изглед на болидот на Мерцедес.

 • Формула 1 16.12.2021 14:14

  Мерцедес се откажа од тужба, Верстапен првак

  „Мерцедес“ нема да се жали на исходот од последната трка сезонава за Големата награда на Абу Даби, која се возеше во неделата, со што е потврдено дека Холанѓанецот, Макс Верстапен е нов светски првак во Формула 1.

Pages