Здравје

Блог вести

 • Здравје 21.09.2021 11:24

  Благодети на чаевите од брусница и нане

  Брусницата е растение, чии плодови се природен антибиотик. Плодовите од брусницата се богати со различни заштитни материи, содржат минерали како калиум и содржат витамини А и Ц, како и растителни влакна.

 • Здравје 20.09.2021 12:03

  Временскиот распоред на оброците е важен за здравјето

  Иако има голем број препораки и мислења за тоа – во кое време, што треба да се јаде, сепак не постои универзално правило за секого. Како и да е, препораките како завршување со оброците порано и ограничување на времето за оброк може да послужат како совет за кого било.

 • Здравје 02.09.2021 10:59

  Храна богата со цинк за силен имунитет

  Цинкот има важна улога за нашиот организам – го зајакнува имунитетот, но и помага во создавање на мирис и вкус. Спречува појава на алергии, ја намалува депресијата, има антивирусно и антибактериско дејство.

 • Здравје 26.08.2021 11:43

  Здравствени придобивки од кокосот

  Кокосот е растение кое има неверојатни лековити својства. Целото овошје може да се користи, а многумина не се свесни за што е добро.

 • Здравје 18.08.2021 12:07

  Зошто треба да консумирате храна богата со калиум?

  Во текот на летото е важно да внесувате доволно вода и минерали, особено ако сте физички активни. Кога се потите, губите натриум, но и калиум.

  Треба да внесувате храна која е богата со овој минерал за да немате недостаток во вашиот организам.

 • Здравје 09.07.2021 10:53

  Колку е опасна делта-варијантата на коронавирусот?

  Делта варијантата на коронавирус е многу позаразна отколку мутациите што се шират досега – исто така од алфа-тип: според анализата на британската здравствена служба (PHE), се проценува дека ризикот од инфицирање на членови на домаќинството е 60% поголем.

 • Здравје 17.06.2021 12:13

  Придобивки од користење на лененото семе

  Оваа зачинска билка претставува една од ретките што изобилува со масни киселини Омега 3 и Омега 6. Најчесто се користи како зачин, но поради присуството на лигнини се користи при проблеми со варењето на храната, со цревата и со белите дробови.

 • Здравје 15.06.2021 11:14

  Врската меѓу сладоледот и среќата

  Дека сладоледот е добар за вашето психичко здравје тоа го потврдуваат и експертите. Сакате да бидете среќни? Јадете сладолед! Ова воопшто не е шега, ова е препорака на експертите од Харвард.

 • Здравје 11.06.2021 12:13

  Кои намирници поволно влијаат на работата на штитната жлезда?

  Тироидната жлезда има исклучително значајна функција во нашиот организам и особено е важно таа да функционира нормално. Доколку штитната жлезда е недоволно активна, доаѓа до намалено лачење на хормони поради што доаѓа до чувство на замор, поспаност, депресија, споро варење и слично.

 • Здравје 11.06.2021 12:01

  Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Како што добро знаеме, појадокот е најважниот оброк во текот на денот. Токму тој нè снабдува со хранливи материи кои ни се најпотребни, па поради тоа важно е појадокот да биде разновиден.

Pages